fbpx
GündemManşet

Cemil Tugay’dan, Tarhana Osman’a büyük ayıp

Türk tarımını korumak ve geliştirmek için yaşamını mücadeleyle geçiren, Türkiye’nin sağlık yorumcularından olan Tarhana Osman, yani Osman Nuri Koçtürk’ün heykelinin bulunduğu, kadınların ürünlerini sattığı Kent Kooperatifi marketi birahaneye çevrildi. Bir devrimciye bu ayıbı yapan CHP’li Karşıyaka Başkanı Cemil Tugay tepki çekti.

2016 yılında dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar tarafından büstü dikilen Koçtürk için bir de Kadın Kooperatifi kurulmuştu. Yalı Mahallesi’nde, 25 kooperatiften alınan ürünlerin halkla buluşturulduğu bir Kent Kooperatif Gıda Market açılmıştı. Bu sayede kadınlar evlerinde ürettikleri doğal besinlerin satışını yaparak geçimlerini sağlıyorlardı.

1918 doğumlu Karşıyakalı Osman Nuri Koçtürk’ün büstü bugün bira bahçesine karşı duruyor. Karşıyaka’da Kent Koop gıda marketler kapatıldı yerine Kent Garden ve Buga isminde bira bahçesi açıldı. Bir dönem gerçekleri söyleyip yazan Osman Nuri Koçtürk, ilkokullarda dağıtılan un ve süt tozu gibi gıda maddelerinin içerisinde kanser yapabilen aflotoksin mantarını ortaya çıkarmış ve yıllar sonra yasaklanmasını sağlamıştı.

2016 yılında Karşıyaka’da Osman Nuri Koçtürk’ün büstünün olduğu alanın hemen yanına ayakkabı boyacıları için kapalı bir mekan yapılmış “lostra” adı verilmişti. Verilen isme birçok kişi tepki gösterdiğinden dolayı ayakkabı boyacıları için yapılan yerin adı değiştirildi ve “Ayakkabı dünyasına” adı verildi. Emperyalizme karşı gelen “Tarhana Osman”ın büstünün olduğu alan şimdi “Kent Garden” ve BUGA” adıyla bira bahçesi olarak faaliyet gösteriyor. 

“NE İLGİNÇTİR Kİ…”

Karşıyaka’nın eski Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise mekanlara bu yerin verilmesiyle ilgili, “Açık ihale yapılarak mı yoksa kişiye özel davetiye çıkartılıp mı” diye sordu.

Hüseyin Mutlu Akpınar konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Karşıyaka’da bugüne kadar hiçbir belediye başkanı tarafından izin verilmeyen bir yapılanmaya gidiliyor. Belediye Başkanının politikası olsa gerek! Karşıyaka Belediyesi’nin yüzde 96 hissesi olduğu Kent AŞ’ye sermaye aktarımı olarak verilen yerler, üçüncü şahıslara hangi yöntemle verildiğini bilmediğimiz bir şekilde kiraya veriliyor. Bu kiralar Kent AŞ’ye önemli gelir getirecek bedeller değil. Kaldı ki, her ne kadar ticari bir işletme de olsa sosyal belediyeciliğin uygulayıcısıdır. Sosyal belediyeciliğe aykırı bir anlayışı sergilemesi de söz konusu olmamalıdır. Belediye başkanlığı dönemimde sosyal belediyeciliğin en güzel çalışmalarını sadece Karşıyakalılarla, İzmirlerle değil, Türkiye’de hatta dünyada bazı belediyelere esin kaynağı olduk. Kent Koop gıda markette sosyal demokrat belediyeciliğin Karşıyaka’da sergilemiş olduğu en önemli örneklerinden bir tanesidir. Çok genç bir market zinciriydi, bu kadar yakın zamanda alelacele kapatılmasını, ‘zarar ediyor’ denmesini de anlamlı bulmuyorum. Ne yaman çelişkidir ki, Kent Koop gıda marketler Karşıyaka’da kapatılıyor, Büyükşehir Belediyesi Karşıyaka’da ‘halkın bakkalı’ diye başka isimle bizim anlayışımızın aynısını açıyor. Kent Koop gıda marketlerin binaları sonuçta belediyenin kendi malı, halkın bakkalı ile ortak proje üretilip, bu alanlar market olarak kullanılabilirdi. Halkın bakkalı küçük mekanlarda bunu yapmak durumunda kalmayabilirdi. Ve şehrin en güzel, katma değeri en yüksek olan yerlerinde ki işletmeler şimdi üçüncü şahıslara kiraya veriliyor. Açık ihale yapılarak mı yoksa kişiye özel davetiye çıkartılıp mı veriliyor? Asıl tartışılması gereken konulardan bir tanesi de bu.

Mavişehirde bulunan Kent Koop gıda market bizim en önemli marketlerimizden bir tanesiydi, çünkü bizim için büyük bir anlam taşıyordu. Türkiye’de gıda emperyalizmine karşı gelmiş ve topluma ‘Çocuklarınıza Amerika’dan gelen süt tozunu değil tarhana çorbasını içirin’ diyerek yerli malına destek veren Osman Nuri Koçtürk’ün büstünü Kent Koop ile bütünleştirdik. Kent Koop da işte bu anlamda gıda emperyalizmine karşı duruşun bir simgesiydi. Şimdi yerine Buda isimli bira bahçesi yapılarak ve yabancı bir isim altında orada hizmet sunması konsepte uygun olmadığını düşünüyorum. Ne ilginçtir ki, emperyalizme karşı gelen Osman Nuri Koçtürk’ün büstü ‘Kent Garden’ ismi verilen yerde!” (Odatv)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın