fbpx
GündemManşet

Cemil Tugay’a pankartlı protesto!

Karşıyaka Örnekköy Mahallesi’nde temel atma ve yıkım törenine katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, protesto ile karşılaştı. Atakent Mahallesi Emlak Bankası Konutları sakinleri, pankartlar açarak Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’a tepki gösterdi.

İzmir Karşıyaka’nın Atakent Mahallesi’nde yer alan Emlak Bankası Konutları’nın 1976-1980 tarihleri arasında inşa edildi. “07.03.1984 Bostanlı Uygulama İmar Planı notlarına istinaden Emlak Bankası Konutları’nın 0.40 imar büyüme hakkı bulunuyor. Karşıyaka Belediyesi, geçen yıl plan notlarında yaptığı değişiklikle Mahallenin 0.40 büyüme hakkını kullanacak şekilde kentsel dönüşüm taleplerini onaylamadı ve imar durum belgesi vermedi. Bunun üzerine sorunlarının çözülmesini isteyen mahalle sakinleri Emlak Konutları Platformu’nu kurarak mücadeleye başladılar. Platform, Belediyenin 0.40 emsal büyüme haklarını koruyan 07.03.1984 onaylı Bostanlı İmar Planı notlarında değişikliğe gitmeyerek, dikey ya da yatay şekilde yapılaşma haklarının mahalle sakinlerine verilmesini istiyor.

DAHA ÖNCE DE KILIÇDAROĞLU’NA ANLATMIŞLARDI

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın kendileri ile iletişime geçmediklerini söyleyen Emlak Konutları Platformu Sözcüsü Nevzat Özkılıç, geçtiğimiz aylarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı Çiğli Tramvayı temel atma töreninden sonra Kılıçdaroğlu’na konu ile ilgili bir dosya vererek, yaşadıkları sorunların çözümü için kendisinden destek istemişti. Özkılıç, Kılıçdaroğlu’nun kendisini ilgiyle dinlediğini ve konuyla ilgili geri dönüş yapacaklarını ilettiğini söylemişti.

PROTESTO ETMİŞLERDİ

Tören bir diğer protestoyu da Cumhuriyet Mahallesi sakinleri yaptı. Karşıyaka’da 3 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm imar planında arsa sahiplerinden yüzde 45 oranında sosyal donatı payı istendiğini iddia eden mahalle sakinleri protesto gösterisi yapmış, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın kendilerine verdiği sözü tutmadığını savunmuştu.

SLOGANLAR ATILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’e gelerek Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap Temel Atma Töreni’ni katıldı. Tören alanında Karşıyaka’da imar sorunu yaşayan Emlak Konutları Platformu üyeleri ve Cumhuriyet Mahallesi sakinleri Kılıçdaroğlu’ndan istekte bulundu. Kentsel dönüşüm, imar planları ve hak kayıpları üzerinden süreçte tepki göstermiş olan platform üyeleri ve mahalle sakinleri pankart açtı. Açılan pankartta, “Hakkımız olanı geri istiyoruz. Belediye başkanımızdan mağdur olmayacağımız biz çözüm bekliyoruz” denildi. Ayrıca, “Oy verdiğimiz başkanları mahallemize getiremedik” pankartı da yer aldı.

KOÇ YAPAMADI, ÖZKAN SAKİNLEŞTİRDİ

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, alanda pankart açmak isteyen platform üyeleri ve mahalle sakinleri ile anlaşmaya varmak istedi. Ancak her iki tarafta sorunlarına çözüm bulunmadığını dile getirerek, vazgeçmek istemediklerini belirtti ve protestolarına devam etti.

KOÇ YAPAMADI, ÖZKAN SAKİNLEŞTİRDİ

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, alanda pankart açmak isteyen platform üyeleri ile anlaşmaya varmak istedi. Ancak platform üyeleri sorunlarına çözüm bulunmadığını dile getirerek, vazgeçmek istemediklerini belirtti ve protestolarına devam etti.

Kılıçdaroğlu’nun konuşması esnasında slogan atan üyeleri ise CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan sakinleştirdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın