fbpx
GündemManşet

Büyükşehir’den kafa karıştıran ‘Hilton’ yanıtı: Zarar edildi mi edilmedi mi?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Müşavirliği’nden Avukat Senih Özay’a Hilton Oteli üzerinden verilen cevapta dikkat çeken bir ifade kullanıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer yeni süreçte belediyeyi kayba uğratan aynı şartlarda bir sözleşmeyi kabul etmeyeceklerini açıklamıştı. Özay’a verilen yanıtta ise 11 Ocak 2001 tarihli rapor işaret edilerek belediyenin sözleşme ve ortaklık nedeniyle zarara uğramadığı belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 23 buçukluk hissesinin bulunduğu Hilton Oteli’nin kapanma kararı alması sonrasında kentte yeni bir tartışmanın fitili ateşlenmişti. 1987 yılında faaliyete geçen otelden hissesi olmasına rağmen tek kuruş gelir elde etmeyen Büyükşehir Belediyesi’nin süreçteki ve başkanları hedef tahtasına oturtulmuştu. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı ise yeni süreçte belediyeyi kayba uğratan aynı şartlarda bir sözleşmeyi kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

İzmirli Avukat Senih Özay, Hilton Oteli üzerinden Sayıştay’ın da içinde bulunduğu 4 kuruma inceleme talep ettiği bir başvuruda bulunmuştu.

Gelinen aşamada önemli bir durum yaşandı. Avukat Özay’ın için bilgi edinme hakkını kullanmasına Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği cevap verdi. Özay geçmiş süreçleri kapsayan sözleşme, belediye geliri, hukuki durum gibi konularda belge ve bilgi istemişti.

Özay’ın herhangi bir özel ya da tüzel kişiliğin vekili olarak talepte bulunmadığına dikkat çekilirken bilgi edinme isteğine olumsuz cevap verildi.  Ayrıca Özay’ın avukatlık mesleğini icra ederek bilgi istemediğine vurgu yapıldı.

Ancak cevap yazısında flaş ifadeler yer aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaların aksi yönünde bir bilgi sunuldu. Soyer, “Söz konusu otelin faaliyete girdiği 1991 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sözleşmeden kaynaklanan bir takım hukuki boşluklar nedeniyle vaat edilen ekonomik gelirden yararlanamadığını görüyoruz” ve “Geçmişte yapılmış olan sözleşmenin yarattığı maddi kayıpları, Belediyemiz yani İzmir halkı adına yeni süreçte ortadan kaldırma kararlılığındayız. Yeniden aynı şartlarda bir sözleşmeye asla müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Özay’a verilen cevapta ise 2000 yılına ait bir dosya içerisinde bulunan ve 11 Ocak 2001 tarihli rapor işaret edilerek Büyükşehir Belediyesi’nin sözleşme ve ortaklık nedeniyle zarara uğramadığı belirtildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın