fbpx
GündemManşet

Büyükşehir meclisinde gündem yine Karşıyaka, yine imar düzenlemesi!

İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde ’nın Atakent semtinde Emlak Bankası 2. Etap konutlarının plan notu tartışıldı. AK Partili meclis üyeleri tarafından konunun aceleye getirildiğini ve komisyonlarda detaylıca görüşülmesi gerektiğini kaydetti. Eleştirilere yanıt veren karaların kendisi döneminden önce alındığı ve bölgede yeşil alanın daha fazla olması için böyle karar verildiğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Aralık Ayı üçüncü olağan toplantısı Başkan Tunç yönetiminde gerçekleşti.  

SADECE ÜÇ BLOĞA İZİN VERİLMİŞ

Karşıyaka Atakent Mahallesi’nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm gündeme geldi. AK Parti Meclis üyesi Hüsnü Boztepe, “Atakent mahallesinde 1371 yakın yerleşim alanı var. Yaklaşık 4 bine yakın nüfusu var. Ak Parti’nin yüzde 12 oyu var. Geçen dönemde iki bloğa onay verildi. Bu dönem de bir bloğa yapı izni verdi. Buradaki sıkıntı 1972 yılında yapılaşma başlamış. İmar planlarında 0-20, 0-28 taban aralık hakkı var. Daha sonra yapılan düzenleme ile 0-38, 0-45 plan notu düşülmüş. Buradaki binaların beton ömrünü bittiğini dayanıksız olduğunu söylemişler. Bu alanda kentsel dönüşüm hakkı istiyorlar. Yeşil alan kaybolacak mı, olacak. Çoğu yerde otopark yer altına alınacak. Hak kayıpları olacak. Bizim önerimiz, bunu tekrar iade edelim. Bu yapılan çalışma sonuncunda, hak kaybı olmamasın dedik. Bu alan yamuk binalar, Bayraklı’daki Manavkuyu’daki binalar gibi çürük. Ne acelemiz var, komisyonlarda görüşülsün, 5 ay daha beklesin. Herkese eşit hak verilsin” dedi.

BUNUN İZAHI YOK

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise, “Bir takım çelişkiler var. İzmir’de planlama meselesini İzmir’de bambaşka boyutlara taşımalıyız. Meseleye farklı bir şekilde bakmamız gerektiğini hepimiz söyledik. Bahsedilen alanla gelen ilk planlamalar deprem öncesi hazırlıklar. Şuan İzmir’de bambaşka konular konuşuluyor. Bu alanın içerisinde birileri tarafından müsaade edilmiş üç blok var. Burada çok ciddi bir şekilde kamuya güveni zedelenmiştir. Ortaya çıkan haksızlığı bir şekilde ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bir yanlış var. Geçmişten gelen hata devam ediyor. 1300 bağımsız bölümde yaşayan Karşıyakalıya nasıl izah edeceksiniz. Bunun izahı yok. El birliğiyle bu şehri dönüştürelim deyip, bir takım haklar verelim diyoruz. Bu şehrin dönüşmesi gerekiyor. Bir depremde yeniden aynı acıları yaşamayalım. Bunun içerisinde birçok faktör var, bunun bir tanesi de finans. Yatık binalarla ilgili bize gelen talep, bu binalar riskli, yıkılması gerekiyor. İnşaat hakkı artması gerekiyor. Buradaki farkı ne, bu kadar aceleci davranılmaması gerekiyor. Burada haksızlığı giderin. Bu üç blok hakkını verecek. Bundan sonraki adımlarda eşitlikçi davranılması gerekiyor. Bizim itiraz ettiğimiz bir kişiye ya da bir belediyeye özel imtiyazlar verilirken, bir bölgeye bunlar verilmiyor. Asıl mesele bu” diye konuştu.

’Lİ AYDIN: ELMA İLE ARMUTTU TOPLAYAMAZSINIZ

Eleştirilerle ilgili söz hakkı alan CHP’li Meclis üyesi Murat Aydın, “1972 yılı tarihinde yapılan planlamada bina alanı daha fazla yapılmış. Mevcut planlamalarda iste taban alanı oturumu daha dar olmuş. Yani 7 dönümlük bir yeşil alana denk geliyor. 1972 planlarında farklı dille yazılmış. 1984’den farklı yazılmış. Bu iki yere ruhsat verilince, o bölgedeki vatandaşlar belediyeye müracaat yaptı.  Yapılar çoğalıyor. Konu araştırıldı. Bu süre 1972 planları var mı yok mu diye tartıştık. Üç yerle ilgili ruhsatlandırma planı verildi. O bölgedeki tartışmaları yaptık. Karşıyaka’daki eğik binalarla ilgili gelirsek. Elma ile armuttu toplayamazsınız. Bir şeyi diğeriyle karşılaştırırken aynı koşulları sahip olması gerekiyor. Burada esas konu taban alanı daha dar mı olsun, daha mı geniş olsun. Biz burada bunun kararını vereceğiz. Yeşili koruyacağız mı korumayacağız mı bunu oylayacağız” diye konuştu.

TUGAY’DAN DETAYLI AÇIKLAMA

Konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Bu kararı alırken, Karşıyaka’da gerçekten uzun uzun tartışarak aldık. Alelacele bir alınmış bir karar değil. Pek çok vatandaşlarımızın önerileri oldu, bunlarda detaylıca konuşuldu. Bazı şeyler anlaşılmamış. Deprem sonrasında kentsel dönüşüm için alacağımız herhangi bir kararla şuan alacağız bir karar kolaylaştırıcı etkisi yok. O zaman diğer bölgeler ne olacak diye sorarım. En az üçte ikisinin kentsel dönüşüm çalışması gerekiyor. Konuştuğumuz alan sadece 40 binanın olduğu 1972 beri planlarla devam ettirilen alan. Bundan sonraki günlerde meclise iki plan daha gelecek. Hepsinin bir gereksinimiz var. Bunun depremle ilgili bunu bağdaştırmak doğru değil. 1972-1979 yılında Atakent konutlarını kısmı tarif eden konu var. Bu alana rasgele bir yapılar var. Neye göre göre yapıldığına cevap veremeyiz. 1984 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1/1000’lik bir plan çıkarmış. ve Karşıyaka’yı da onaylamış. Bir şey atlanmış. O alandaki dere kenarı ile ilgili karar alınırken, şuan konuştuğumuz alanla ilgili bir karar alınmamış. Bunun üzerine 2013 yılında bakanlık tarafından planlar tip alanı planları çıkıyor. Yüzde 40 hak veriyor. 2015 yılına kadar hiçbir şey yapılmıyor. 2016 yılında bu bölgede kitle etüt çalışmalar yapıyor, ruhsat veriyor. Fakat halk tarafından çok yoğun bir şekilde şikayete neden olmuş. Bu bölgenin yeşil dokusunu yok edildiğine yönelik. Üçüncü binanın hikayesi biz göreve geldiğimiz riskli yapı olarak ilan edilmiş ve yıktırılmış. Ön imar onayı alınmış. Biz göreve geldiğimiz bu haldeydi. Bu duruma nasıl karar verelim, Büyükşehir’den görüş istedik. Cevapta bu alanda bir belirsizlik var, plan çalışması yapın denildi. Taleple birlikte bu noktaya geldik. Bizim amacımız buradaki belirsizliği ortadan kaldırmak. Binalar aslında acilen dönüşüme ihtiyacı olan bina yok. Kendisini yenilenemeye hazırlamış vatandaşlarımız var. Bizden bir beklenti var. Bunun için bu alanı yapmak istiyoruz. Yaptığımız ölçümler, Atakent’in tamamını değerlendirdiğimiz zaman, nüfusu yerleşmesi sırasında verilmiş tüm hakları korumaya aldık. Plan kararı almadan önce verilen ruhsatla ilgili eleştirileri dikkate aldık. Bölgenin özellikli ve nitelikli ağaç ve yeşil dokusunu korumak istedik. Vatandaşlarımızın oradaki niteliği korunması konusunda kazanacağına eminim. O dönemde eksik olan plan notu bir yorumla yapılandırılmış. Biz bu konuyu ele aldığımızda oradaki yeşil alanın korunması yönünde karar verdik. Yüce meclisin huzuruna sunduk” diye konuştu.  

MAVİŞEHİR ARTIK SEL BASKINI OLMAYACAK

Başkan Tugay ayrıca geçtiğimiz günlerde sel baskınıyla gündeme gelen Mavişehir’in altyapısını sorumluluğunun TOKİ’ye ait olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 34 milyon TL yatırımıyla birlikte Mavişehir’de sel baskınlarının son bulacağını ifade etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın