fbpx
GündemManşet

Büyük Atatürk koşusu iptal edildi!

CHP Mustafa Adıgüzel, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ’ya gelişinin yıldönümü olan 27 Aralık’ta 84 yıldır yapılan geleneksel Büyük Atatürk Koşusu’nun bu yıl iptal edildiği yönünde karar alındığını öne sürdü. Adıgüzel, “Koşu gününe 4 gün kaldı hiçbir hazırlık, program duyurusu yok. Hükümet miting yaparken, Ayasofya açılışı yaparken yüzbinlerce insanı daracık meydanlara sıkıştırdı, pandemi koşullarını yok saydı” dedi.

CHP Milletvekili Adıgüzel, 84 yıldır yapılan Büyük Atatürk Koşusu’nun bu yıl salgını gerekçesiyle iptal edildiğine ilişkin duyum aldığını belirterek tepki gösterdi. Türkiye’de Atatürk’ün izni ve bilgisi kapsamında başlatılan iki etkinliğinin bugüne kadar yapıldığını anımsatan Adıgüzel, “Birisi Türkiye Jokey Kulübü’nün Gazi Koşusu diğeri de Atatürk’ün Ankara’ya geldiği 27 Aralık günü yapılan Büyük Atatürk Koşusu’dur” dedi.

“HÜKÜMET ENGELİNDEN KURTARABİLMEK İÇİN KATAR FİNANSMANIYLA MI YAPMAMIZ LAZIM?”

CHP’li Adıgüzel, Büyük Atatürk Koşusu’nun 1936 yılından beri aralıksız yapıldığını hatırlatarak, hükümete şu eleştiriyi yöneltti:

“Bu yıl pandemi gerekçe gösterilerek koşu yapılmaması yönünde bir karar alındığını duyduk. Koşu gününe 4 gün kaldı hiçbir hazırlık, program duyurusu yok. Hükümet miting yaparken, Ayasofya açılışı yaparken yüzbinlerce insanı daracık meydanlara sıkıştırdı, pandemi koşullarını yok saydı. Futbol atletizme göre daha fazla yakın temas sağladığı halde pandemiye rağmen, bazı takımlarda sporcuların yarısı koronavirüs olmasına rağmen karşılaşmaları devam ediyor. Ne yani? Hükümetin engelinden kurtarabilmek için Atatürk Koşusu’nu da Katar finansmanı ile mi yapmamız lazım?”

“KOŞUNUN YAPILACAĞI GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR”

Koşunun Kayseri’deki ayağının 18 Aralık’ta sorunsuz şekilde yapıldığını vurgulayan Adıgüzel, “Bu koşu Kayseri’de yapılabiliyor da esas finali olan Ankara’da neden yapılamıyor? Koşunun yapılacağı pazar günü sokağa çıkma yasağı var. Aslında bu durum o koşunun yapılması açısından uygun bir ortam da yaratıyor” diye konuştu.

“HÜKÜMETİN, ATATÜRK’ÜN ATTIĞI HER ADIMA KARŞI OLAN MÜCADELESİNİN BİR PARÇASI OLMASIN?”

Adıgüzel, koşunun, Atatürk’ün Dikmen sırtlarından Ankara Valiliği’ne gidişini temsil ettiğini belirterek, “Aslında burada konulan engel hükümetin pandemiye karşı mücadelesinin bir parçası değil, Atatürk’ün Dikmen sırtlarından Ankara Valiliği’ne gidişine, aslında Atatürk’ün attığı her adıma karşı olan mücadelesinin bir parçası olmasın?” tepkisini dile getirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın