fbpx
GündemManşet

Buca’da 1 milyon lira kira bedeli kayıp!

Buca Belediyesine ait Atatürk Caddesi üzerindeki 6 dönümlük arazi Ali Pehlivanoğlu Pazarlama firmasına 2015 yılında kiralandığı, firmanın 6 yıldır her ay 15 bin lira olarak ödediği kira bedelinin ise Buca Belediyesi hesaplarına yansımadığı CİMER’e ihbar edildi.

CİMER’e yapılan ihbarda skandal kiralama ile ilgili şu iddialara yer verildi. “İzmir ili Buca ilçesi 20298 ada 3 parselde kayıtlı bulunan 6 (altı) dönümlük taşınmazın Buca Belediyesine ait olduğu bilinmektedir. Buca Belediyesi 2019 yılı Sayıştay Raporunda’da tespit edilen, belediyeye ait taşınmaz kayıtlarının düzgün tutulmaması, bu sebeple  kira ve satış gelirlerinin takip edilmemesi nedeniyle yaptığımız araştırmada ada parsel bilgisi paylaşılan bu gayrimenkulle ilgili bazı değerlendirmeler yapılmıştır.

Bu gayrimenkulun Buca Belediyesi’ne ait olduğu bilinmektedir. Bu arazi Ali Pehlivanoğlu Gıda  Pazarlama İnş . San. Tic. ve A.Ş.’nin deposunun tam yanında yer almaktadır. Yaptığımız tespitlerde Buca ilçesi 20298 ada 3 parseldeki  bu 6 dönümlük taşınmazın da Ali Pehlivanoğlu Gıda  Pazarlama İnş. San. Tic. ve A.Ş.’nin tarafından otopark ve soğuk hava depolu araçlarının yüklenmesi işi için kullanıldığı görülmüştür. Bunun üzerine Ali Pehlivanoğlu Gıda  Pazarlama İnş . San. Tic. ve A.Ş.’nin depo müdürü E.Ç. ile görüşülmüş olup, kendisi otopark ve  soğuk hava depolu araçlarının elektrik yüklenmesi işi için kullandıkları bu arazi için KİRA ödediklerini bildirmiştir.

BUCA BELEDİYESİ KAYITLARINDA YOK KİRA KİME GİTTİ

Buca Belediyesi kayıtlarında böyle bir bilgi yer almaması nedeniyle depo müdürü E.Ç.’den kimden, nasıl kiraladıkları konusunda şifahen bilgi istenmiş, yine kendisi 2015 yılı itibariyle yani bir önceki Buca Belediye başkanlığı yönetiminden bu araziyi kiraladıklarını, her ay burası için 15 bin (15.000) TL ödediklerini, ödemeleri Buca Belediyespor Kulübü adına kestikleri makbuzlar karşılığında yaptıklarını belirtmiştir. Ekte yer alan google maps görüntülerince Ali Pehlivanoğlu Gıda  Pazarlama İnş. San. Tic. ve A.Ş.’nin 2016,2017,2018,2019 ve 2020 yıllarında bu araziyi kullandığı açıkça görülmektedir.”

KONU MECLİSE TAŞINDI BELEDİYE 6 YIL SONRA HAREKETE GEÇTİ

Bu skandal kiralama olayı Ak Partili Üyesi İzzet Pilgir tarafından 4 Ocak’ta Buca Belediye Meclisine taşındıktan sonra Buca Belediyesi harekete geçerek, ecrimisil için işlem başlattı. Ancak aradan geçen yaklaşık 6 yılda bir milyon lirayı bulan toplam kira bedelinin kimin ya da kimlerin cebine gittiği merak konusu oldu.

BAŞKAN ÖNCE KİRALAMA YOK DEDİ SONRA İŞLEM BAŞLATTI

Öte yandan konunun meclis gündemine geldiği 4 Ocak’ta ‘orası boş arazi, kimseye kiralanmadı’ diye açıklama yapan Buca Belediye Başkanı Erhan , konunun CİMER’e şikayet edilmesinin ardından bugün bir gazeteye açıklama yaparak, sözkonusu yer için rekor ecrimisil cezası kestikleri açıklamasını yaptı. Firmaya ne kadar kesildiği ise açıklanmadı.

GEÇTİĞİMİZ YILDA 9 MİLYON TL KAYBOLMUŞTU!

Buca Belediyesi’nin 2019 Sayıştay Raporunda kurumun “Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler” hesabında 9 milyon 82 bin liralık eksik tespit edildi.

Sayıştay müfettişlerinin 2019 yılı raporunda Buca Belediyesi ile çarpıcı ifadeler yer aldı. Buca Belediyesinin ortağı olduğu şirketlerinde bulunan toplam sermaye tutarı ile mal ve hizmet üreten kuruluşlara yatırılan sermayeler hesabının uyuşmadığının tespit edildiğinin ifade edildiği raporda, “Kurumun 2 şirkette ortaklığı bulunmakta ve bu şirketlerdeki toplam sermaye miktarı 27.776.495,39 TL’dir. Yukarıdaki yönetmelik hükümlerinden anlaşılacağı üzere Belediyenin 2019 yılı bilançosunda 241 Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında 27.776.495,39 TL borç bakiyesi vermesi gerekirken, 18.693.694,25 TL borç bakiyesi bulunmaktadır. Dolayısıyla 241 Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında 9.082.801,14 TL tutarında eksiklik bulunmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın