fbpx
GündemManşet

Buca Belediyesi hesaplarından 9 milyon lira kayıp!

Buca Belediyesi’nin 2019 Sayıştay Raporunda kurumun “Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler” hesabında 9 milyon 82 bin liralık eksik tespit edildi.

Sayıştay müfettişlerinin 2019 yılı raporunda Buca Belediyesi ile çarpıcı ifadeler yer aldı. Buca Belediyesinin ortağı olduğu şirketlerinde bulunan toplam sermaye tutarı ile mal ve hizmet üreten kuruluşlara yatırılan sermayeler hesabının uyuşmadığının tespit edildiğinin ifade edildiği raporda, “Kurumun 2 şirkette ortaklığı bulunmakta ve bu şirketlerdeki toplam sermaye miktarı 27.776.495,39 TL’dir. Yukarıdaki yönetmelik hükümlerinden anlaşılacağı üzere Belediyenin 2019 yılı bilançosunda 241 Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında 27.776.495,39 TL borç bakiyesi vermesi gerekirken, 18.693.694,25 TL borç bakiyesi bulunmaktadır. Dolayısıyla 241 Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında 9.082.801,14 TL tutarında eksiklik bulunmaktadır” ifadeleri yer aldı.

KİRALANAN ARAÇLARA ÇALIŞILMAYAN SÜRELERDE DE AKARYAKIT ÜCRETİ ÖDENMİŞ!

Müfettiş raporlarında hizmet ihaleleri kapsamında akaryakıt dahil kiralanan araçlarda, çalışılmayan süreler için akaryakıt ücreti ödendiği de dikkat çekti. Bu durum, “Kurumda yapılan incelemede temizlik işleri ile park ve bahçelerde kullanılan araçlar için yapılan ihaleye akaryakıtın da dahil edildiği, şartnameden dolayı araçların çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın ödemede bulunulduğu, akaryakıt için ayrıca fiyat farkı hesaplandığı tespit edilmiştir. Ancak yapılan incelemede, akaryakıt fiyatının ayrı bir kalem veya her araç için yaklaşık maliyete eklendiği ve tam vardiya üzerinden ödendiği görülmüştür. Oysaki bir aracın tüm vardiya boyunca çalışması hayatın olağan akışına aykırıdır. Kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması ilkesi gereği araçlara çalışılmayan süreler için akaryakıt ödemesinin yapılmaması ve araç kiralamalarına yakıt hariç çıkılmasının mevzuata uygun olacağı değerlendirilmektedir” şeklinde rapor edildi.

AYNI TİP MAL VE HİZMETLERE FARKLI FİYAT

Buca Belediyesinde ayrıca; aynı tip mal ve hizmetler için farklı fiyatlar ödendiği, bazı alımlarda işin teknik niteliklerinin belirtilmemesi nedeniyle doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımlarda benzer alımlar için farklı fiyatlar ödendiği müfettiş raporlarına yansıdı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın