fbpx
ÇevreGenel

Bodrum’da kaçak rüzgar türbinleri mühürlendi

Belediyesi, ilçede yapı ruhsatı bulunmayan dört adet rüzgar türbinini İmar kanununa aykırılığı nedeniyle mühürlediğini açıkladı.

Bodrum Belediyesi, Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi ile ilgili olarak yapı ruhsatı bulunmayan dört adet rüzgar türbinini 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine göre mühürlediğini açıkladı.

Bodrum Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Yalıkavak Mahallesinde 2012 yılında verilmiş olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun lisansı ile faaliyet gösteren Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesine ait 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama planlarının iptali istemiyle 2. İdare Mahkemesinde açılan davanın sonuçlandığı ve 2019/1440 Esas, 2020/1196 Karar numarasıyla planların iptaline karar verildiği kaydedildi.

Yine Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi kapsamında yapı ruhsatı bulunmayan, iki adedi Karakaya Mahallesi tapulama sınırında, iki adedi Geriş Mahallesi tapulama sınırında yer alan toplam dört adet rüzgar türbinin, 3194 sayılı İmar Kanunu ve emsal Kararlarına göre yapı ruhsatına tabi olması sebebiyle ruhsatsız/kaçak yapı konumunda olduğu belirtildi.

Bodrum Belediyesi, bu sebeplerle, hukuki süreci tamamlanmış olan Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi ile ilgili olarak yapı ruhsatı bulunmayan dört adet rüzgar türbinin Belediye ekiplerince 12/04/2021 tarihinde 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine göre mühürlendiğini ve ilgili mevzuat çerçevesinde idari işlem sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın