fbpx
3. SayfaSür Manşet

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras hakkında suç duyurusu

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras hakkında “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Aras, yakın akrabalarına menfaat teminiyle suçlanıyor

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu, beş yıl önce tamamlanan ve iskânı alınan 25 villalık projenin ruhsatının iptal edilmesine dayandırılıyor.

Merkezi İstanbul’da bulunan MM Proje Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. isimli şirket Bodrum’da bir gayrimenkul projesi aldı. Ortakent’teki ‘Adabükü Evleri’ adı verilen, ilk etabı 25 villadan oluşan proje, ‘kat karşılığı inşaat sözleşmesi’ kapsamında yapıldı. Sitenin yapı kullanma izin belgeleri 8 Temmuz 2015’te alındı. Projede, belediyeye ilişkin süreç tamamlanırken, yüklenici MM Proje A.Ş. ile arsa sahipleri arasında anlaşmazlık çıktı.

BELEDİYE BAŞKANI DEĞİŞTİ

Arsa sahipleri, yapının projeye uygun olmadığını savunurken, yüklenici firma tüm yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirdiğini öne sürdü. MM Proje A.Ş., arsa sahibi Aras ailesine karşı tapu iptal ve tescil davası açtı.

2015 yılında başlayan davada sona doğru gelinirken 31 Mart seçimleri sonrası Bodrum belediyesinde başkan değişti. Mehmet Kocadon’dan boşalan koltuğa emekli asker Ahmet Aras oturdu.

BEŞ YIL ÖNCE VERİLEN İSKAN İPTAL EDİLDİ

Bodrum belediyesi, beş yıl önce iskânı verilen proje için bu kez yeni bir karar aldı. 7 Ağustos 2019 tarihli yazıyla projenin yapı ruhsatları ve iskân belgesinin iptal edildiği şirkete bildirildi. Bildirim yazısında, beş yıl önce verilen iskân iznin neden iptal edildiğine ilişkin bir gerekçe sunulmadı.

Şirket bu kararın iptali için Muğla İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davanın yarı sıra Bodrum başsavcılığına da suç duyurusunda bulunuldu.

“AKRABALARINA MENFAAT SAĞLAMAYA ÇALIŞTI”

Dilekçede, Aras’ın görevi kötüye kullandığı savundu. MM Proje A.Ş.’nin davalık olduğu Aras ailesi ile Aras’ın akraba olduğu belirtilen dilekçede şöyle dendi: “Şüpheli, şikâyete konu olayda belediye başkanlığına ilişkin görevini kötüye kullandı. Hukuki ihtilaf yaşayan akrabalarına menfaat sağlayabilmek amacıyla yasalara aykırı olarak aldığı kararlarla müşteki şirketin mağduriyeti sebep oldu.”

AHMET ARAS KİMDİR?

1970 yılında Bodrum’da doğan Ahmet Aras 48 yaşında. İlk ve ortaokul eğitimini Bodrum’da tamamlayan Aras, İzmir Askeri lise ve Kara Harp Okulundan mezun.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde 30 yıl görev yapan Aras, 5 yıl önce yarbay rütbesiyle emekli oldu.

Turizmci olan Ahmet Aras 2 kız çocuğu babası ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın