fbpx
GündemManşet

Bir sabah Kültürpark’ta yükselen binalar göreceğiz!

Kültürpark planına karşı açıklama yapan Şehir Plancıları Odası Şubesi, projeyi savunan İzmir Büyükşehir Belediyesine gösterdi.

Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinden oy birliğiyle geçti. Kitle örgütleri ve meslek odaları karara tepki gösterdi. Kültürpark planıyla parkın fiziksel ve ekolojik yapısının korunması gerekirken rant ve inşaatın dayatıldığı ifade edildi. Plana karşı açıklama yapan TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Kültürpark Platformu sözcülerinden Altan Köse ile Kültürpark’ın durumunu, belediye tarafından hazırlanan planı ve plana neden tepki gösterildiğini konuştuk.

“PLAN ÖLÜ DOĞMUŞTUR”

ŞPO, hazırlanan planın yönetim planı olma ya da yönetim planı içerme özelliğinin göz ardı edildiğini söyleyerek, “Kültürpark’ta yapılabileceklerin ve yapılamayacakların sınırlarının açık bir şekilde belirlenmesi gerekirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi alana daha rahat müdahale edebilmek, kendisini kısıtlamamak için esneklik adı altında planı plan olmaktan çıkarmış, plan ölü doğmuştur” dedi.

Kültürpark içindeki tartışmalı hangarların da değerlendirildiği açıklamada İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan analiz raporlarında mevcut hangar yapılarının olumsuz ekolojik etkilerinin göz ardı edildiğine dikkat çekildi. Kültürpark toplantılarının aceleye getirildiğini belirten ŞPO, belediyenin konuyu sürekli inşaat alanı hesaplanmasına indirgediğini, her toplantıya inşaat alanı pazarlığı ile oturduğunu söyledi. Belediye Meclisinden oy birliği ile geçen plana mutabık olmadıklarını söyleyen ŞPO, sürecin takipçisi olacağını ifade etti.

“KÜLTÜRPARK İNŞAAT ŞANTİYESİ HALİNE GETİRİLİYOR”

Kültürpark Platformu sözcülerinden Altan Köse, imar planı tartışma sürecinin şeffaf ve kenti kapsayacak katılımcılıkta oluşturulmadığını vurguladı. Belediye tarafından hazırlanan planda 12 bin metrekare inşaat konusunda ısrarcı davranıldığını söyleyen Köse, “Kültürpark inşaat şantiyesi haline getiriliyor. Ranttan vazgeçmeyen, dayatılan bir durum oluşmuştur” dedi.

Köse, tarihi ve doğal sit alanı olan Kültürpark’ın kendiliğinden ekolojik bir park olduğunu söyleyerek, ilk defa bir planda ne için olduğu bilinmeyen bir inşaat hakkı olduğunu belirtti. ‘İnşaat hakkını plana yazalım kalanı daha sonra hallederiz’ yaklaşımına sahip olunduğunu ifade eden Köse, “Şehir merkezlerinin arka bahçesi rant alanı olacak. Bir sabah uyandığımızda Kültürpark’ın gökyüzüne yükselen binalarla dolu olacağını göreceğiz. Kültürpark rant alanına çevrilmekte inşaatla ticari faaliyetlerle iştahı kabartmaktadır” dedi.

TUNÇ : “GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMIŞTIR”

Kültürpark planına yönelik toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “31 Mart’ta yapılan yerel seçimin ardından belediyemizce Kültürpark’ta yaklaşık 42 hektar kentlilerce kullanılan kent merkezindeki alanlar da dikkate alınarak ortak akılla karar verilmesi amacıyla sürecin tekrar yürütülmesine karar verildi” demişti. Sürece ilişkin meslek odaları ile de görüşüldüğünü belirten Soyer, “Kültürpark faunası, kent ekosistemine etkileri, taşıma kapasitesinin değerlendirilmesi, yapı envanteri, mimari dokuları, heykelleri, kullanım ve kullanıcı portföyünün tespiti, acil toplanma alanı gibi başlıklarda bilimsel raporlar hazırlanmıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın