fbpx
GündemManşet

Bilfen’e peşkeş çekilen arazi, yargıya taşınıyor: Şehir Plancıları Odası dava açacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde alınan karara göre Karşıyaka’da “spor alanı” olarak belirlenen arazinin imar planı “özel eğitim alanı”na dönüştürülmüştü. İmar planı değişkliği kamuoyunda tartışmalara neden olurken, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi değişikliğin iptali için hukuki yollara başvuracağını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Şemikler’de 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında “spor alanı” olarak belirlenen araziyi “özel eğitim alanı” olarak değiştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında gündeme gelen imar planı değişikliği mecliste oy çokluğu ile geçti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mecliste aldığı karar doğrultusunda Karşıyaka Şemikler’deki arazi, BİLFEN eğitim kurumuna peşkeş çekilmiş oldu. Mecliste gerginliğe neden olan imar planı değişikliğine AKP grubu karşı çıkmıştı.

ŞEHİR PLANCILARI ODASI KARARI YARGIYA TAŞIYOR

a3haber.com’dan Hayrullah Yıldız’ın haberine göre; Meclisten geçen imar planı değişikliği tartışmalarına TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi de dahil oldu. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, imar planı değişikliği için hukuki yollara başvuracağını açıkladı. Böylelikle Karşıyakalı yurttaşların ve meslek odalarının karşı çıktığı imar planı değişikliği mahkemeye taşınacak. Şehir Plancıları Odası, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Mavişehir’deki Rekreasyon Alanı ve Açık Spor Tesis Alanı’nın satılığa çıkarılan araziler için oluşan kaygılarının bu alan için de geçerli olduğunu bildirdi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi imar planı değişikliğinin kamu yararı gözetmediğinin altını çizerken ilerleyen günlerde detaylı bir açıklama yapacağı öğrenildi.

İMAR PLANLARINA İTİRAZ SÜRESİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan BİLFEN’e peşkeş çekilen arazinin imar planları askıda. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarılan “Karşıyaka ilçesi, 9846 ada, 1 parselin kullanım kararının Özel Eğitim Alanı ile Park ve Yeşil Alan olarak düzenlenmesine ilişkin, Bakanlığın NİP-35858679 işlem numaralı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği” 9 Eylül’e kadar askıda kalacak. Yurttaşlar, STK ve meslek odaları 9 Eylül’e kadar itirazlarını gerekçeleriyle birlikte iletme hakkına sahip.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın