fbpx
GündemManşet
Trend

Berat Albayrak istifa ettiğini duyurdu!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti. İstifasını Instagram’dan duyuran Albayrak “At izinin it izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan rabbim razı olsun” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak resmi Instagram hesabından istifa ettiğini duyurdu. Albayrak “Bu beş yıllık süre zarfında benimle bu zor ama kutsal yükü yüklenen tüm yakın mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. At izinin it izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan rabbim razı olsun” ifadelerini kullandı.

ve çevresindeki bütün programlara katılan Berat Albayrak’ın, ’ın bugünkü programlarına katılmadığı belirlendi. İddialara göre danışmanları da Berat Albayrak’a ulaşamıyor.

BERAT ALBAYRAK’IN İSTİFASI SİBER SALDIRI MI?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından bir istifa açıklaması yayınlandı. Açıklamada “At izinin it izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan rabbim razı olsun” ifadeleri kullanıldı. Albayrak’ın twitter hesabının kapatılması üzerine siber saldırı iddiası da ortaya atıldı.

İstifa açıklamasının Instagram hesabından yapılması şüphe yarattı. Gazeteci Çiğdem Toker, “Herkesin kafasında aynı sorular. Gerçek mi hesabına saldırı mı oldu? Instagram’dan istifa olur mu? Haber doğruysa gerçek sebebi, sebepleri nedir? Bu rejimde istifanın tek taraflı bir beyan ol(a)madığı kaç kez görmedik mi?” yorumu yaptı. 

Ekonomist Ümit Alan da “Bir hackleme durumu söz konusu olabilir. Instagram’dan istifa duyurusu inandırıcı değil. Bu kadar kötü bir metin de yazılmaz ayrıca. Bu da hack olasılığını güçlendiriyor” dedi. 

Yazar Levent Gültekin ise “Sordum, soruşturdum istifa haberi gerçekmiş ve Erdoğan’ın isteği ile olmuş” diye paylaşım yaptı.

Berat Albayrak’ın istifası henüz resmî olarak kabul edilmedi.

İSTİFASINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSTEDİ!

diken.com.tr’nin aktardığına göre, Berat Albayrak’ın yakın çevresinden birinin, istifayı doğruladığı; istifa talebinin, bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan geldiği öğrenildi.

ULAŞTIRMA BAKAN YARDIMCISI: KABUL EDİLMEYECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUM

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: “Berat Albayrak yerli, milli olarak enerjide yaptıklarını ancak anlayanlar ekonomide de Ülkemizin 2023 hedeflerime ulaşması için sayısız hizmeti hayata geçirdiğini göremezler. İstifanın kabul edilmeyeceğini ümit ediyorum. Ülkemizin, Milletimizin ve Ümmetimizin size ihtiyacı var.”

YENİ ŞAFAK SON DAKİKA OLARAK GEÇTİ

Yerli ajans ve gazetelerde herhangi bir yer almazken iktidara yakın Yeni Şafak gazetesinin İngilizce versiyonunun Twitter hesabından istifa flaş haber olarak geçildi. Kısa süre sonra hesap ulaşılamaz hale geldi.

“ERDOĞAN’IN İSTİFAYI ONAYLAYIP ONAYLAMAYACAĞI BELLİ DEĞİL”

Gazeteci İsmail Saymaz, Albayrak’ın istifasına dair, “AK Partili kaynaklarım, Bakan Albayrak’ın istifasını doğruluyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu istifayı onaylayıp onaylamayacağı şimdilik belli değil” bilgisini paylaştı.

BAKANLARIN İSTİFASINA ANAYASA NE DİYOR, CUMHURBAŞKANI’NIN KABULÜ BEKLENECEK Mİ?

Berat Albayrak’ın ’ndan istifa etmesinden sonra gözler Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Temel hukuk kuralları uyarınca “istifa, herhangi bir onaya ihtiyaç göstermeyen tek taraflı bir irade beyanı” niteliğinde olmasına karşın, Erdoğan’ın istifayı kabul edip etmeyeceği yolunda spekülasyonlar dile getirilmeye başlandı.

Anayasa’nın 18. maddesine göre “Ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz.” Avukat Nalan Doğancı, bu noktada istifanın kabul edilmesi gereken bir beyan olmadığını belirtirken, Anayasa’nın 104. maddesi Cumhurbaşkanı’na bakanları göreve atama ve görevlerine son verme (azil) yetkisi veriyor.

Bu durumda Albayrak’ın istifa kararının kabul edilmesi zorunlu bir beyan olmadığı vurgulanırken, ancak son kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verileceği aktarıldı.

RTÜK BAŞKANI: KUTLU DAVAMIZIN VAZGEÇİLMEZİDİR

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de sosyal medyasından “Bizim davamız kardeşlik davasıdır. Ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmak için ailesinden fedakarlık ederek gece gündüz demeden ter döken @BeratAlbayrak kutlu davamızın vazgeçilmezidir” diye yazdı. Şahin kısa bir süre sonra bu tweetini sildi.

MEHMET MUŞ: GÖREVİNE DEVAM ETMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ

AK Parti İstanbul Milletvekili ve MYK üyesi Mehmet Muş’un paylaşımı da istifanın doğru olduğu yorumlarını güçlendirdi: “Bakanımız Sayın Berat Albayrak çok zor bir süreçte görev üstlendi. Kendi ayakları üzerinde duran milli bir ekonomi için önemli adımlar attı. Özverili çalışmalarına bizzat şahidiz. Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle görevinin başında devam etmesini temenni ediyoruz.”

BAKANLIK TWİTTER HESABINI SİLDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ettiğini Instagram hesabından duyuran Berat Albayrak, Twitter hesabını sildi.

BAKANLIK YETKİLİSİ DOĞRULADI

BBC Türkçe’ye konuşan Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilisi, Albayrak’ın istifasının doğru olduğunu açıkladı.

ULUSAL KANALLAR SUSKUN!

Öte yandan, istifa metninin paylaşılmasının üzerinden epey vakit geçmiş olmasına rağmen, KRT, Halk TV ve TELE1 dışında kanallarda haber yer almadı. AA, DHA ve İHA da konuyla ilgili haber yayınlamadı.

TELEFONLAR KAPALI

Bakan Berat Albayrak’ın Özel Kalem Müdürü ve Bakan Yardımcılarının hepsinin telefonu kapalı olduğu bildirildi.

DOLAR DÜŞMEYE BAŞLADI!

İstifa haberlerinin ardından dolarda düşüş gözlendi.

BAKAN YARDIMCISINDAN İLK AÇIKLAMA!

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Twitter’dan şunları kaydetti: “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım. Yolumuz Cumhurbaşkanımız, reisimiz, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın yolu…”

AK Parti MKYK üyesi Bülent Tüfenkci, Albayrak’a destek verdi: “Aziz Milletimiz için gösterdiğin emeğe, sarf ettiğin çabaya şahitiz. #BeratAlbayrakYanındayız.”

REUTERS: TL ASYA BORSALARINDA DEĞER KAZANDI

Maliye Bakanlığından bir yetkili, Reuters ajansına istifa haberini doğruladı. Reuters “Bu haberin ardından Türk Lirası Asya borsalarında yüzde 1’den fazla değer kazandı ” dedi.

TEYİT.ORG DOĞRULADI

Teyit.org hesabı, istifa paylaşımını doğrularken, siber saldırı olduğuna dair paylaşımın ise doğru olmadığını açıkladı: “Twitter hesaplarının orijinal hesap olduğundan emin olun. Berat Albayrak Instagram hesabından paylaşım yaparak istifasını açıkladı. Twitter hesabı ise kapalı ve 20.40 itibariyle konuyla ilgili bir tweet paylaşmadı. Albayrak’ın hesabı Google Cache üzerinden incelendiğinde de hacklendiğini gösteren bir paylaşım olmadığı görülüyor.”

Berat Albayrak’ın Instagram hesabından paylaşılan istifa duyurusu Twitter’da Türkiye gündeminde birinci sıraya yerleşti. Kullanıcılar “Berat Albayrak” sözcüklerinin yanı sıra “#damat” etiketiyle de yaşananlara dair görüşlerini paylaştılar.

AKP İstanbul Milletvekili Sare Aydın: “Berat Albayrak bir adamıdır, ülkesine adanmış bir devlet adamıdır. Pandeminin tüm dünya ekonomilerini altüst ettiği bir dönemde büyüme dinamiğini ayakta tutmak için, her tür zorluğa rağmen gece gündüz çalışmıştır. Birikimiyle ülkeye hizmet etmede daha çok yolu vardır. Devam.”

AKŞENER: BİR YOL AYRIMINDASIN SAYIN ERDOĞAN 

Genel Başkanı Meral Akşener, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram üzerinden yaptığı istifa açıklamasını, Twitter hesabından TBMM’deki grup toplantısının görüntüsünü paylaşarak yorumladı. Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Bakan Albayrak’ın istifasıyla ilgili “Bir yol ayrımındasın Sayın Erdoğan. Ya milletini seçip gerekeni yapacaksın ya da damadını seçip ilk sandıkta gideceksin” dedi. Akşener bu sözleri daha önce grup toplantısında da dile getirmişti.

BASIN MÜŞAVİRİ İSTİFAYI DOĞRULADI!

Halk TV’nin aktardığına göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Basın Müşaviri Mehmet Ali Berber, Berat Albayrak’ın istifasını doğruladı.

Öte yandan hafta içinde tarihi zirve 8.58’i test eden ve yakın seviyede haftayı tamamlayan dolar/TL illikit işlemlerde 8.40’a kadar geriledi. Kur saat 21:13’te 8.4120/8.4500 seviyesindeydi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın