fbpx
GündemManşet

Belediye CHP’den AK Parti’ye geçti… 666 işçinin işine son verildi!

İki hafta önce Menemen Belediyesi Başkanvekilliği koltuğuna oturan AK Partili Pehlivan’ın ilk icraatı 666 işçiyi kapının önüne koymak oldu. şirketi işçilerine gece yarısı gönderilen cep telefonu mesajları ile işbaşı yapmamaları kararı tebliğ edildi.

İzmir Menemen’de ’den istifa eden Belediye Başkanı ’un yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından yaşanan çalkantılı süreç sonunda yönetim CHP’den AK Parti’ye geçmişti. 13 Ocak 2021’de yapılan tartışmalı kura çekimi ile AK Partili Üyesi Aydın Pehlivan başkanvekili olmuştu. Pehlivan’ın ilk icraatı 666 belediye işçisine kapıları kapatmak oldu.

AK PARTİ VE CHP ARASINDA BELEDİYE ŞİRKETİNİN DEVRİ TARTIŞMASI

Aydın Pehlivan göreve başladıktan sonra, CHP’li meclis üyesi Deniz Karakurt’un başkanı olduğu belediye şirketleri Menaş ve Meta-Su’nun yönetimlerini devralmak istedi. AK Parti’nin bu yöndeki teklifi Şubat ayı meclis toplantısı gündemine geldi, ancak CHP ve İYİ Parti’nin oy çokluğu ile reddedildi. CHP kanadı, “Biz yönetimlerini devredersek AK Partililer yandaşlarına yer açmak için bütün işçileri işten çıkartacak” iddiasında bulundu. AK Partili belediye yönetimi ise şirketteki paranın nasıl kullanıldığını bilmek istediğini, şirket yönetimleri kendilerine devredilene kadar işçilerin maaşlarını ödemeyeceğini açıkladı ve ayrıca bankamatik personelinin işten çıkarılacağını öne sürdü.

666 İŞÇİYE İŞBAŞI YAPTIRILMADI, MAAŞLARI KESİLDİ

Tartışmalar arasında olan işçiye oldu. Menemen Belediyesi’nin AK Partili Başkanvekili Pehlivan önce söz konusu şirket işçilerinin maaşını kesti, ardından da personele işbaşı yaptırılmaması kararı verdi. Pazartesi günü itibarı ile 649’u Meta-Su, 17’si Menaş personeli olmak üzere toplam 666 işçinin işe gelmesi önlendi.

TALİMAT GECEYARISI CEP TELEFONU MESAJI İLE İLETİLDİ

Menemen Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü, Aydın Pehlivan’ın talimatını birim amirlerine iletti, ardından işçilere cep telefonu mesajları ile karar tebliğ edildi. Geçtiğimiz Pazar gecesi saat 00:10 sıralarında işçilere gönderilen SMS ve WhatsApp mesajlarında, “İyi geceler arkadaşlar. Başkanımızın talimatı doğrultusunda yarından itibaren Meta-Su işçilerimizin görev yaptıkları birimlerde işbaşı yapmamaları, iş ve işlemlerin belediyemiz personelince yürütülmesi önemle rica olunur” ifadesi kullanıldı. Bir başka birim amirinin mesajında ise “Meta-Su bünyesinde çalışmakta olan personelimizin ikinci bir talimata kadar işbaşı yapmamaları konusunda bilgilendirilmiş bulunmaktayız” denildi. Buna karşın işçilerin iş akitleri henüz feshedilmedi.

İŞÇİLER HAK ARAYIŞINA BAŞLADI

Mağdur işçiler belediye önünde toplandı. Belediye-İş Sendikası Menemen İşçi Temsilcisi Beytullah Koçak, iki siyasi partinin çekişmesi ve anlaşmazlığı yüzünden işçilerin mağdur olduğunu belirterek, “İki siyasi pati arasındaki çekişmesinin ceremesini biz çekiyoruz. Arada işçiler eziliyor, mağdur ediliyor. İşçilerimizin günahı ne? İşçiye haksızlık, hukuksuzluk, vicdansızlık, ahlaksızlık yapılıyor. Söz konusu emekçi arkadaşlarımızın 15 Ocak’ta ödenmesi gereken maaşları yatırılmadı, 15 Şubat’ta da yatırılmayacağı açıklandı” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koçak, AK Parti yönetiminin işe gelmeden maaş almakta olan bankamatik personeli bulunduğu iddiasına, “Kime göre, neye göre bankamatik işçisi? Bunlar kimler, kaç kişiler? Belediye başkanı iddiasını ispat etsin” karşılığını verdi. Kademeli olarak eylem planları yaptıklarını belirten Koçak, “Hak arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Eğer emekçi arkadaşlarımızın işi iade edilmezse sendika olarak bütün belediye personelinin tamamen iş durdurma eylemi yapmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın