fbpx
ManşetYerel Yönetimler

Başkan Soyer: “Arka mahalledeki çocuklarımızı yelken ile buluşturacağız”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bu yıl 3’üncü kez düzenlenecek İzmir Körfez Festivali’nin detaylarını bisikletiyle geldiği basın toplantısında açıkladı

Bu yıl 27-29 Eylül tarihleri arasında yapılacak 3’üncü İzmir Körfez Festivali’nin  detayları belli oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, düzenlediği basın toplantısında programa dair bilgileri paylaştı. Başkan Soyer basın toplantısına makam aracı olan bisikletiyle geldi. Başkan Soyer, İzmir Deniz Festivali’nin her yıl daha da ileriye gittiğini vurgularken, İzmir’in arka mahallelerinde yaşayan çocukların deniz ve yelkenle buluşturulacağını ifade etti. 

“BU FESTİVAL BİR KALP MASAJI ADETA”

“Her yıl daha da büyüyen ve İzmir dediğimiz zaman akla gelen etkinliklerden biri bu festival, denizle beraber yaşamaya alışmış İzmirlilerin ruhunu çok iyi yansıtıyor. Biz denizsiz olamayız, İzmir Egelidir ve deniz şehridir. Biz İzmir ile ilgili projeler geliştirirken denizle bağlantısını hiç unutmuyoruz. Ben hep İzmir’in kalp görevi üstlendiğini söylüyorum. İzmir liman kenti olarak doğunun en batısı batının en doğusudur. İzmir, doğal bir liman olma karakterine yaslanacak. Festival, İzmir’in denizle bağını güçlendiren bir kalp masajı adeta. İzmirlilerin hoş vakit geçireceği bi etkinlikten ibaret değil İzmir’i festivaller şehir yapmayı istediğimizi hep söyledik. Körfez Festivali ile bu hayalimizde somut bir adım atmış bulunuyoruz. Körfez festivaline katılan sporcu ve sayısının artması doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu gibi festivaller kentlerin gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Şehirleri güzelleştiren insanlar olduğunu unutmamalıyız. Yöneticiler unutmaması gereken şey şehrimizdeki insanlar mutlu değilse bir şeyleri eksik yapıyoruz demektir. Belediyemizin öncülüğünde gerçekleşen körfez festivali gibi etkinliklerin hem sayısını hem de kapsamını arttıracağız. İzmiri festivalleri ve mutlu insanlarıyla bilinen bir kent yapacağız” dedi. 

“BİZİM JENERASYON KÖRFEZİ YAŞAYAMADI”

Arkas Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas,  İzmir Körfez Festivali dahilinde körfez yarışına tekrar başlayacğaımız için çok heyecanlıyız. Gelecekte görmek istediğimiz İzmir’i birkaç günlüğüne bu festival ile görüyoruz. Benim jenerasyonum körfezi yaşayamadı benim hayalim çocuklarımızın körfezle iç içe yaşamaları. Sadece gemileri değil kanoları da görmesini umut ediyorum. Umarım bu yarışlar daha sık olur”

“GENÇLERİN YELKEN SPORUNA YÖNLENDİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Ege Açık Deniz Yat Kulübü Başkanı Akif Sezer,  özellikle gençlerin yelken sporuna yönlendirilmesine vurgu yaparken, “Daha önceki dönemlerde kulübümüz körfezde yarışlar düzenledi. Kurumsal olarak destek göremediği için devamlılık arz etmedi. Ancak Büyükşehir Belediyesi ve Arkas sayesinde 3 yıldır körfezi yeniden yelkenlerle buluşturduk. Körfezi birkaç gün böyle görünce içimiz rahatlıyor ama körfez temizliğinin geldiği noktayı hepimiz görüyoruz daha da iyi olacak. Bu sporun herkes tarafından yapılmasını herkese yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Özellikle üniversite öğrencilerini körfeze yelken dersi aldırdık arkadaşlar belirli bir seviyeye geldi. İzmir’deki bütün üniversitelerden arkadaşlar bir takım oluşturdu. Yelkenli yat ile bizimle birlikte olacaklar bu bizim için çok önemli.  Bu etkinlikleri bu açıdan çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı. 

“KÖRFEZDE MARİNA SORUNU ÇÖZÜLÜRSE ULUSLAR ARASI HALE GELİR”

İzmir Deniz Festivali’nin uluslararası hale gelecek mi sorusuna yanıt veren Başkan Yardımcısı Arkas,  “İzmir Körfezi’ndeki en büyük sıkıntımız bağlama yeri. Şu an tekneleri bağlayacak bir bölge yok. Ne zaman ki bir marinaya kavuşuruz mesele Marsilya’daki işte o zaman yabancı tekneleri buraya davet ederek, hem İzmir’in tanıtımı hem de spor adına adımlar atmış oluruz ancak zamanla” dedi. 

“ARKA MAHALLEDEKİ ÇOCUKLARIMIZI YELKEN İLE BULUŞTURACAĞIZ”

Başkan Soyer, İzmir’in arka mahallelerinde yaşayan çocukların denizle buluşmasını sağlayacaklarını dile getiren Başkan Soyer, “ İzmir’deki yelken kulüpleri ve federasyon başkanımızla bir toplantı yaptık. Tüm kulüpiern İzmir’in arka sıralarındaki çocukları bünyelerine almaları hatta yeni bir kulüp kurmalarını önerdik. Önümüzdeki günlerde bu çalışmayı yapacağız. İzmir’de yaşayan çocukların denizle buluşmasının önünü açacağız.  Eminim çok yetenekli çocuklar çıkacak. Denizle ve sporla çalışmalarını sağlamaış olacağız. İzmir’de denize ulaşmayan ancak ulaşmaya hakkı olan arka mahallelerdeki çocuklarımızı yelken ve kano ile buluşturacağız” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın