fbpx
GündemManşet

Bakanlıktan Büyükşehir’e uyarı: Park ve yeşil alan kamunun eline geçmedi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka’da imar planı değiştirerek “özel eğitim alanı” ilan ettiği yerde bulunan “spor alanının” eş değerinin aynı bölgede ayrılmadığına vurgu yaptı. Bakanlık, kararı veto ederken işlemin düzeltilmesini istedi.  Arazi, yıllar önce Emlak Konut’tan Bilfen Koleji tarafından satın alınmıştı.

İzmir’de tartışmalara neden olan ve AK Parti ile CHP’yi karşı karşıya getiren Bilfen Koleji’ne ait Karşıyaka Atakent’teki arazide yapılan plan değişikliğinin yankıları sürüyor. Bölge halkı ile birlikte birçok kişinin itiraz ettiği, dava açmaya hazırlandığı plan değişikliği geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclisinden geçmişti.  Yapılan değişiklikte arazi “özel eğitim alanına” dönüştürülmüştü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar planları onaylanan yerle ilgili kararı veto etti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak imzalı yazıda plan değişikliğinin kabul edilemez olduğu, yapılan değişikliğin düzeltilmesi istendi. Bakanlık, yürürlükte bulunan Karşıyaka 2. Etap 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda “spor alanı” olarak belirlenmiş alanın daha sonra “özel eğitim alanına” çevrildiğini, yine aynı değişiklik içinde bulunan “park ve yeşil alanın” kamu eline geçmediğini vurguladı. Bu durum gerçekleşmeden alana özel eğitim inşaat ruhsatı verilemeyeceği de belirtildi.

Bakanlık,  Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 5. Maddesi’nde yer alan, “sosyal altyapı alanlarının” tanımını anlatırken açık ve kapalı spor tesislerinin de buna dahil olduğunun altını çizdi. Bakanlık, yönetmeliğin 26. Maddesine göre sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılmasının, küçültülmesinin ancak eşdeğer alan ayrılması ile mümkün olduğunu anlattı.  Yazıda, “Bu alanların yerinin değiştirilmesinde, mevcut plandaki hizmet etki alanına göre aynı uygulama etabı veya bölge içinde kalması, yaya erişim mesafelerinin dikkate alınması ve yeni tespit edilen alanın tesisin yapılmasına müsait olması zorunludur” ifadeleri kullanıldı.

NELER OLDU?

İmar plan değişikliğinin Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyeleri Özgür Hızal ve Hüsnü Boztepe alanda açıklamalar yaparak süreci mahkemeye götüreceklerini açıklamıştı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise, “100 milyonluk rant var, buna izin vermeyeceğiz. Dava açan vatandaşlarımızın yanındayız” ifadelerini kullanmıştı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Erhan Uzunoğlu da düzenledikleri basın toplantısıyla yapılan değişikliğin kanun ve yönetmeliklere uygun olduğunu savunmuştu. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın