fbpx
GündemManşet

Bakanlık ile TARKEM arasındaki protokolün iptali davası: İzmirliler müdahil oldu, mahkeme kabul etti

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İzmir şubesinin, “mevzuata ve kamu yararına aykırı olduğu” gerekçesiyle TARKEM ile Kültür ve Bakanlığı arasındaki protokolün iptali için açtığı davaya çok sayıda İzmirli müdahil oldu. İzmir 5. İdare Mahkemesi, müdahillikleri kabul etti.

İzmir Tarihi Liman Kenti’nin Miras Listesi’ne dahil edilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında TARKEM adlı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan bir süre önce mahkemelik olmuştu. Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İzmir şubesi protokolün iptali için dava açmıştı. Şehir Plancıları, iptal gerekçelerinde TARKEM’in ticari şirket yapısını vurgularken, protokolün mevzuata ve kamu yararına aykırı olduğunu savunmuştu.

İzmir 5. İdare Mahkemesi’nde 21 Ekim 2020’de iptal davası açılmıştı.  ve TARKEM arasındaki protokolün dava süreci devam ederken, Kent Stratejileri Merkezi Sözcüsü Ali Rıza Avcan, meslek odaları ve yurttaşların davaya müdahil olması için kampanya başlatmıştı. Protokolün iptal edilmesi için ŞPO İzmir’in açtığı davaya müdahil olunması yönünde çağrıda bulunan Ali Rıza Avcan, “Bu davada TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’ni yalnız bırakmamayı, oda dışında İzmir’e gönül verip kamu yararı doğrultusunda İzmir’in ortak müştereklerini savunan yurttaşların bu davaya müdahil olması suretiyle davanın toplumsallaştırılmasını öneriyorum” demişti.

DAVAYA MÜDAHİL OLAN VATANDAŞLAR

İzmir 5. İdare Mahkemesi davaya müdahil olmak isteyen İzmirlilerin müdahilliklerini kabul etti. Buna göre davaya şu yurttaşlar müdahil oldu: Ali Rıza Avcan, Ali Yanar, Alper Yağlıdere, Arif Kaya, Banu Özazar, Barış Erkul, Şahin, İlyas Yaman, Mahmut Apaydın, Mürüver Uğuz, Osman Ünlüeroğlugil, Saadet Erkuş, Semra Akyürek, Senih Özay, Turgut , Veysel Bektaş, Yalçın Şardağı, Yasemin Sağlam, Yusuf Çakır, Yüksel Keleş, Zöhre Temur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın