fbpx
GündemManşet

Bakan Koca’nın sözleri ortaya çıkardı: Açıklanmayan vaka sayısı en az 1,2 milyon!

Bakanı Fahrettin Koca’nın, HaberTürk yazarı ’ya yaptığı açıklamadaki satır arası bir oran, bildirilmeyen vaka sayılarına ilişkin önemli bir ipucu verdi. Koca’nın açıklaması, ’de toplam vaka sayısının 1,2 milyonun üzerinde olduğuna işaret ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs ölüm oranına dair yaptığı açıklama, açıklanmayan toplam vaka sayısına dair önemli bir ipucu verdi. Koca’nın açıklamasına göre Türkiye’de toplam koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 200 binin üzerinde.

Türkiye’de koronavirüs salgınına ilişkin birçok bilgi paylaşılmıyor. Bunların en önemlisi ise vaka sayıları.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre , PCR testi pozitif çıkan ve semptom gösteren kişileri ‘hasta’, göstermeyenleri ise ‘vaka’ olarak kabul ediyor. Türkiye’de açıklanan sayılar ise sadece Bakanlığın sınıflandırmasındaki ‘hasta’lara ilişkin.

Ancak bu ayrım da kamuoyunun bilgisi dahilinde yapılmış değil. Bakanlık, 29 ’da koronavirüs tablosunda sessiz sedasız bir değişiklik yaparak ‘vaka’ ifadesini ‘hasta’ ile değiştirdi. Salgının yükseldiğine, gerçek sayıların açıklanmadığına dair tüm eleştirilere karşılık Koca, “Gizlesek nereden bileceksiniz?” demiş ve “Verdiğimiz tabloda asla bir yanlışlık söz konusu değil” iddiasında bulundu.

Bu iddianın üzerinden çok zaman geçmeden, Bakanlığın tüm pozitif vakaları açıklamadığı ortaya çıktı, Bakan Koca da ‘hasta’ ve ‘vaka’ ayrımı yaptıklarını kabul ederek sayıların açıklanmadığını itiraf etti.

SATIR ARASINDAKİ ORAN

Sağlık Bakanı Koca’nın bugün yaptığı açıklamadaki bir satır arası ayrıntı ise salgının boyutuna dair dikkat çeken bir bilgi verdi.

Koca, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada 29 Temmuz’daki tablo değişikliğine kadar, “Asemptom hastaları da sayıyorduk” dedi.

Koca, sözlerinin devamında ise, sayıların gizlenmesine dair eleştirilere “Oranlar belli. Bu tür açıklama aslında benim Bakanlığımın da aleyhine. Çünkü hasta sayısına oranla ağır hasta ve vefat çok fazla görünüyor ve sanki biz tedavide başarısızmışız gibi bir sonuç çıkıyor. Oysa böyle bir şey yok” yanıtı verdi.

Bakan, tam bu noktada, “Bakın vefat sayımız yüzde 1’in altında aslında” açıklaması yaptı.

Türkiye’de güncel koronavirüs tablosuna göre salgın nedeniyle 12 bin 335 can kaybı mevcut.

Açıklanan hasta sayısına göre ölüm oranı yüzde 2,76.

Bakan Koca’nın açıklamasına göre, bu oranın yüzde 1’in altında olması için en az 1 milyon 235 bin vaka bulunması gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın