fbpx
GündemManşet

Arazi satmaya yetki var, hizmete yetki yok!

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay Mavişehir’de yaşanan su baskınıyla ilgili sorumluluğun yerel yönetimlerde olmadığını söyledi

Karşıyaka Belediyesi’ne ait araziyi çok ucuz fiyata Cengiz İnşaat’a satan yine Mavişehir’de TOKİ’ye satılan araziyi aylarca şov malzemesi olarak kullanan ve su baskının yaşandığı bölgedeki “spor alanı” olarak belirlenen arazinin imar planı “özel eğitim alanı”na dönüştürülmesine ses çıkarmayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, yaşanan felaketle ilgili sorumluluğunun olmadığını açıkladı.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava ve su

“DENİZLE KARA ARASINDA ÇOK CİDDİ KOT FARKI VAR”

Bölgede yaşanan sıkıntının karadaki zeminde yaşanan çökme ve denizin yükselmesinden kaynaklı oluşan kot farkından kaynaklandığını belirterek olayla ilgili gelişmeleri değerlendiren Tugay:

Görüntünün olası içeriği: açık hava

“Sabah 5 civarında Mavişehir muhtarımız arayıp durumu anlattı, arkadaşlarımızı uyardım ve ilk müdahaleler yapıldı. Birkaç saat içerisinde oradaki tüm sular çekilecek. Olay şansız bir olay. Hasarı düzeltmek için gerekeni yapacağız, geçen yıl bu zamanlarda bir taşkın yaşandı ve bunun tamamen denizin yükselmesi ve önündeki setin bazı yerlerden taşmasıyla olduğunu geçen yıl gördük. O zaman seti güçlendirdik ve sonrasında kış boyunca yağmur oldu ama taşkın yaşanmadı. Kalıcı olarak düzelmesi için Büyükşehir’in şu an bir set çalışması var. Alttan da deniz sızıyor, denizle kara arasında çok ciddi kot farkı var. Muhtemelen ilk yapıldığı zamanlar böyle değildi, hem karanın çöktüğünü hem de denizin yükseldiğini düşünüyoruz. Ani yağışlarla denizin yükselmesiyle denizde taşmalar her yerde yaşanıyor. Dün de yağmur çok yağdı ama sabaha karşı bu olay olduğunda yağmur yağmıyordu. Net olarak biliyoruz; bir anda deniz yükseldi bazı yerlerde seti aştı, bazı yerlerde basınçtan kaynaklandı hemen kapatılmış ama o kadar hızlı gelmiş ki durdurulamamış. Şu anda bir akıntı yok, pompalar ve vidanjörler çalışıyor. Deniz bir anda dolunca hemen boşalmıyor. Yağmurun olmadığı saatlerde olduğu için rögarlarla ilgili de bir sıkıntı yok.”

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut, gökdelen ve açık hava

“BU BÖLGE BELEDİYENİN YÜKÜMLÜLÜĞÜNDE OLAN BİR YER DEĞİL”

Tugay, erken saatlerde yapılan uyarılarla nispeten daha az hasarla olayın atlatıldığını söyleyerek, “Bir tane bile zarar görmesi kötü bir durum. Bundan sonraki süreçte mutlaka ek tedbirler alınıp dikkatli olunacak” dedi. Mavişehir bölgesinin toplu konut alanı olduğunu söyleyen Tugay, bölgenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolünde olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Fotoğraf açıklaması yok.

“Objektif olmak lazım, gerçek şu: Mavişehir şu anda deniz seviyesinin altında. Eskiden bu kadar yüksek olmayan denizin yükselmesi; küresel ısınmaya, buzulların erimesine de bağlı. Bizim şehirleşme anlamında yaptığımız bir hata olduğunu görmemiz lazım. Zamanında bu planları yapan kurumlar, Emlak Bankası; o zaman altyapının sorumluluğunu da kendine almış, protokollerle taahhüt etmiş. Bu bölge belediyenin yükümlülüğünde olan bir yer değil. Emlak bankası; TOKİ’ye ve Emlak Konut’a ayrılınca yeni devralan kurumlar ‘eski protokol bizi bağlamaz’ gözüyle bakıyor ama şu an Mavişehir toplu konut bölgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı. Sosyal donatı alanlarını biz korumaya çalışıyoruz. Biz belediye olarak çöp toplayıp rutin işleri yürütüyoruz. Sorunu bugün ile değil geçmişiyle birlikte değerlendirmek lazım”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın