fbpx
Genel

Akit hedef gösterdi, bakanlık muzır neşriyat saydı

Akit’in hedef göstermesi üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gökkuşağı temalı bir çocuk kitabının sakıncalığı olduğunu iddia ederek muzır neşriyat saydı.

Hükümetin gökkuşağına karşı alerjisi devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu e-ticaret sitelerinde “LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlere” +18 uyarısı koyulması şartı getirmesinin ardından Aziz Sivaslıoğlu’nun Büyülü Gökkuşağı isimli öykü kitabı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan incelemede çocuklar için sakıncalı bulundu.

Resmi ’de yayımlanan bilgiye göre; kitabın içerisindeki “bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” olduğuna hükmedildi.

KİTAPTA NE YER ALIYORDU?

Sivaslıoğlu’nun kitabı, Yeni Akit tarafından geçtiğimiz aylarda hedef alınmıştı. Kitapta yer alan ‘gökkuşağı’ teması nedeniyle hedef alınan kitapta şu ifadeler Yeni Akit tarafından ‘skandal’ olarak değerlendirilmişti:

Gökkuşağı çok güzeldi. Kaybolana kadar seyrettiler.

Burcu Hanım dedi ki:

Çocukken her şeye inanırdık. Gökkuşağının atlından geçmeyi hayal ederdik. Geçersek erkek olurmuşuz. Erkeklerse kız olurmuş. Ne saçma şey değil mi?

Yılmaz biraz korktu.

Ya kız olursam, diye sordu.

Dilek güldü. Olsun, dedi. Yine arkadaş olur merak etme.

Bir, iki, üç, dediler. Koştular. Gökkuşağının altından geçtiler.

KİTABIN KAPAĞINA KÜÇÜKLERE ZARARLIDIR İŞARETİ BASILACAK

Küçükleri muzır neşriyattan koruma kanunu kapsamında kitabın sınırlandırılmasına karar verildi. 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4’üncü maddesindeki sınırlamalar kapsamında kitabın ön kapağına ‘küçüklere zararlıdır’ işareti basılacak. Bununla birlikte; açık sergilerde ve seyyar müvezzilerde satılamayacak, camekanlarda teşhir edilemeyecek, reklamı yapılamayacak ve okullara sokulamayacak.

YAYINEVİ KİTABI GERİ ÇEKMİŞTİ

Yeni Akit’in hedef alması sonrası yayınevi açıklama yaparak, kitabın 10 yıl önce basıldığını ve öğretmen ile öğrencilerden olumsuz bir alınmadığını ifade etmişti. “Ancak günümüzdeki hassasiyetleri dikkate alacak olursak, yayınevi olarak biz de bu ifadelerin herhangi bir kitapta bulunmasını doğru bulmuyoruz” diyen yayın evi, kitabın bayilerde kalan örneklerinin iadesini istediklerini belirtmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın