fbpx
ManşetPolitika
Trend

AK Partili Çiftçioğlu: “Cemil Tugay göreve gelir gelmez ilk ihaleyi CHP ilçe başkanına verdi”

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu Karşıyaka’da yapılan ihalelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu, geçtiğimiz yılki yerel seçimin ardından 8 Nisan’da mazbatayı alarak göreve başlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın, 3 gün sonra ilk ihaleyi CHP İlçe Başkanı Murat Serdar Koç’un da ortağı olduğu şirkete verdiğini açıkladı. Başkan Çiftçioğlu, “11 Nisan 2019 tarihinde, havuz kimyasalları ve malzemeleri alım işi ile alakalı doğrudan teminli ihale yapıldı. 22 Mayıs’ta da Başkan Tugay ve Murat Serdar Koç, ihalenin sözleşmesini imzaladı. Cemil Tugay’ın göreve gelir gelmez, belediye olarak iş sözleşmesi yaptığı ve Kent A.Ş.’de ihaleler verdiği Murat Serdar Koç ile siyasi yolculuğa girmesi ne kadar tesadüf olabilir?” diye konuştu.

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu, Karşıyaka Belediyesi’nde şeffaf ve sağlıklı bir şekilde ilerlemeyen ihaleler kervanına bir yenisinin daha eklendiğini öne sürerek, “Başkan Tugay, 2019/135827 sayılı kayıt numarasıyla, 22 Mayıs’ta yapılan ihaleye ilişkin ve sonrasında KENT A.Ş.’den CHP’li Koç’a verdiği ihalelerle alakalı kamuoyuna açık davranmalı. Son bir yılda yaptığı ihaleler ve satışlar ile adı kötü anılan Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği ilk ihalenin, CHP ilçe başkanına ısmarlanması ne kadar ahlaki? CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, bugüne kadar Karşıyaka Belediyesi’nden ne kadarlık ihale aldı? Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı olan KENT A.Ş.’den ne kadarlık ihale aldı?” dedi.

“ORTADA BİR OYUN, TEZGAH VAR”

Karşıyaka’da, belediye tarafından verilen sözlerin tutulmadığını, satışların şaibeli olduğunu belirten Başkan Çiftçioğlu, CHP’lilerin de bu duruma sessiz kaldığını söyleyerek, “Serdar Koç’un normal bir vatandaş olarak bu ihaleleri almasında sakınca yok. Ama Cemil Tugay belediye başkanı olduktan sonra CHP’li Koç’un Karşıyaka Belediyesi’nden ve Kent A.Ş.’den bu ihaleleri almaya başlaması sıkıntı. O zaman bu süreç normal bir durum değil. Burada bir oyun var, tezgah var. Sen CHP ilçe başkanısın, o belediyelere iş yapmak için değil, kente değer üretmek için girmelisin. Koç’a Cemil Tugay’ın vaatlarini içeren 30 maddelik rapor vermiştik. İlçe başkanı kente verilen sözleri takip edeceğine kendi işlerini takip etmiş. Karşıyaka’da ihaleler sıkıntılı, satışlar şaibeli, verilen sözler tutulmuyor ve ahbap çavuş ilişkisine göre işler yaptırılıyor. En kötüsü, CHP’liler de susuyor. CHP’li Serdar Koç vicdanları daha fazla sızlatmamak adına derhal ilçe başkanlığından istifa etmeli. Alınan ihalelerin hesabı verilmeli. Tüm bunlar, Karşıyaka Belediyesi’nde şeffaflık ve dürüstlük siyasetinin olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

“İHALELER CANLI YAYINLANSIN İSTEDİK, CHP’LİLER REDDETTİ”

Başkan Çiftçioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz aylarda, belediyenin giriş katının tadilatı için yapılan ihalenin tutarını gündeme getirmiştik. Başkan Tugay, önce ihale bedelinin 400 bin TL olduğunu söylemiş, bizim bu tutarın daha yüksek olduğunu söylememizin ardından da belediye meclisinde özür dileyerek, rakamın KDV dahil 529 bin 820 TL olduğunu açıklamıştı. İddialarımız o kadar doğru çıktı ki; bu rakamların da üzerinde, uçuk fiyatlara tadilatı bitirdiler. Bunların tüm ödeme makbuzları tek tek elimizde. İnkar edemezler ve yalanlayamazlar. Bizler, meclis üyelerimizle birlikte Karşıyaka’daki sağlıksız süreci görür görmez, belediye meclisindeki yapım ihalelerinin canlı yayınlanmasına ilişkin önerge verdik. Ama her daim şeffaflıktan bahseden CHP’li belediye meclis üyeleri, bu önergemizi reddetti.”

“DENETİM KOMİSYONUNDA NEYİ SAKLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?”

Karşıyaka’da kamu vicdanı ve şeffaflık açısından AK Partili bir meclis üyesinin de denetim komisyonunda yer alması gerektiğini söylediklerini ancak bunun da kabul edilmediğini dile getiren Başkan Çiftçioğlu, “Başta Cemil Tugay olmak üzere, tüm CHP’li belediye meclis üyeleri, AK Partili belediye meclis üyemizin denetim komisyonunda yer almasına şiddetle karşı çıktılar. Hani şeffaflık, hani samimiyet? Neyi saklamaya çalışıyorsunuz, neyi gizleme derdindesiniz? Denetim komisyonu Cemil Tugay ile Serdar Koç’un baskısı altında. Denetim komisyonuna çağrımdır, lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve ona göre bu raporlara imza atın. Birilerinin Karşıyaka’yı kendi çiftlikleri gibi yönetmesine izin vermeyin. Tüm Karşıyaka halkının vebali omuzlarınızdadır. Yanlışa karşı susmayın” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın