fbpx
GündemManşet

AK Parti’den Mavişehir çıkarması: “Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası neredesiniz?”

AK Parti İzmir İl Teşkilatı, Ağustos ayı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’li üyelerin oylarıyla Atakent Mahallesi’ndeki üzerinde sosyal tesis ve açık spor tesisi bulunan 9 dönümlük arazinin imar planı, spor alanından, özel eğitim alanına çevrilmesini sert bir şekilde kınadı. CHP’yi samimi davranmaya davet eden AK Partililer, Mimarlar ve Şehir Plancıları Odalarının da duruma seyirci kalmakla suçladı ve göreve davet etti.

AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu, AK Partili Büyükşehir ve Karşıyaka meclis üyeleri, Karşıyaka’nın Atakent Mahallesindeki TOKİ tarafından 7 yıl önce satılan 9 dönümlük spor alanı imarlı arazinin, özel eğitim alanı olarak değiştirilmesine yerinde tepki gösterdi.

AK Parti İl Başkanı Sürekli, yapılan imar değişikliğinin Mekansal Planlar Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu beliterek, “Burası 1/1 emsalli bir alan bu yeşillik alanın için 9 bin metrekare inşaat yapılabilecek. Konuyu İzmir ve Karşıyaka halkının takdirine bırakıyoruz” dedi.

“AÇIKÇA BİR İHLAL YAPILARAK BU PLAN GEÇTİ”

Yapılan imar değişikliğiyle hukuk ihlal edildiğini belirten AK Partili Sürekli, “Bu alan Emlak Konut’un ilk projelerinden bir tanesidir. Burada çok güzel şehirleşme yapıldı. Bu proje yapılırken, spor alanı, spor tesisi olarak belirlendi. 1/1000’lik projede burası spor alanı olarak belirlendi. Sayın Aziz Kocaoğlu döneminde Karşıyaka’da da Hüseyin Mutlu Akpınar döneminde buraya müracaatlar yapıldı. Sosyal tesis alanından özel eğitim alanı olarak değiştirilmesi yönünde planlar getirildi. O dönemki yönetim Aziz Kocaoğlu ve Hüseyin Mutlu Akpınar tarafından kabul edilmedi. Karşıyaka revizyon planında 1/5000’te tekrar spor alanı olarak 6-7 ay önce belirlendi. Yine bir plan müracaatıyla konu meclise geldi. Mecliste CHP ve İYİ Parti oylarıyla bu önerge geçti. Hiçbir hukuki gerekçesi ve haklı nedeni yok. Mekânsal Planlar Yönetmeliği 26. Maddesine göre bu plan aykırı. Neden, eğer bir yerde spor alanı veya sosyal tesisi değiştiriyorsanız. Hizmet etki alanında yürüme mesafesinde bir yer ayarlayacaksınız. Açıkça bir ihlal yapılarak bu plan geçti.” dedi. 

“MİMARLAR ODASI, ŞEHİR PLANCILARI ODASI NEREDESİNİZ?”

“Bunu kabul etmek mümkün değildir.Bu lokasyonda ayrı bir spor alanının ayrılması gerekirken açıkça bir ihlal, hukuka aykırılık yapılarak, plan tadilatı yapıldı” diye Sürekli, “Bunu kabul etmek mümkün değildir. Biz ret oyu verdik. Bu konu da dava da açacağız. Şunu çok merak ediyorum. İzmir’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı bütün planlara ayrım gözetmeksizin hepsine itiraz eden odalar nerede? Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası neredesiniz? Açık bir ihlal var! Sizi göreve davet ediyorum. Diğer yandan Aziz Kocaoğlu döneminde yapılmayan plan değişikliği, şimdi nereden çıktı. Bütün bunları kamuoyu huzurunda soruyoruz ve cevaplarını bekliyoruz. Diğer yandan takip ediyoruz, verilen yanıtlara bakıyoruz “TOKİ satmasaydı” diyorlar. Arkadaşlar TOKİ Türkiye’nin pek çok yerinde bu tip alanları satıyor ve alanlar amacına uygun kullanılıyor. Bir tane farklı örneğini gösterin. TOKİ daha önce böyle bir şey yapmış mı? Şu an Mavişehir’deyiz Atakent’teyiz. EGS var iş merkezi. Arkasında bir otopark alanı var. Burası da TOKİ tarafından satıldı. Şu an otopark alanı olarak kullanılıyor. TOKİ’nin sattığı yerlerde bu şekilde imar düzenlemeleri yapılıyor. Sayın Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ geçenlerde yine açıkladı, TOKİ’nin sattığı yerlede bir imar değişikliği yapılmayacak. Mevcut kullanımın dışına çıkılmayacak dedi. Hal böyleyken, bu plan değişikliğinde diretmeyi kabul etmiyoruz. Biz hukuki haklarımızı kullanacağız. Konuyu İzmirlilerin taktirine bırakacağız” diye konuştu.

“BU ÇİFTE STANDARDI İZMİR KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ”

Karşıyaka Belediyesi Başkanı Cemil Tugay’ın nöbet başlattığı Mavişehir’deki arazilerden bahseden AK Partili Sürekli, “Biraz ileri TOKİ alanıyla ilgili itirazlarını söylediler. Mahkemeye gittiler. Demokratik taleplerini sergiledilerr. Ama burada niye çelişkili davranıyorsunuz. Burayı niye görmezden geliyorsunuz. Bu çifte standardı İzmir kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Teknik olarak Mavişehir’deki alanla buradaki alanla hiç bir fark yok. Samimiyet derken biz bunu kast ediyorduk. Orası için bu kadar itirazı ortaya koyarken, burada hemen dibinde imar planı değişikliği kafalarda ciddi soru işareti yaratıyor. Mekansal planlar yönetmeliğinde açık bir ihlal var. Bunu mahkeme sürecinde bilirkişi raporunda göreceksiniz. Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi’nin bu konuda niye sesi çıkmaz, tabi odalarda bu konuya seyirci kalıyorlar, biz bir samimiyet göremiyoruz. Satmasaydınız bir mazeret olamaz. TOKİ bu gibi yerleri her zaman satar. Geliri de sosyal konut yapımında kullanıyor. TOKİ’in kuruluş kanunda bu vardır. TOKİ bu gibi satışlardan elde ettiği gelirlerle dar gelirlilere sosyal konut yapar. Burası 1/1 emsalli bir alan bu yeşillik alanın için 9 bin metrekare inşaat yapılabilecek. Konuyu İzmir ve Karşıyaka halkının takdirine bırakıyoruz” diye konuştu.

HIZAL: “CHP’NİN SAMİMİYETİNİN TEST EDİLDİĞİNİN GÖSTERGESİ”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da “Geçtiğimiz mecliste önünde bulunduğumuz alanla ilgili bir tartışma çıkmıştı. Burası açık spor alanı ama yaklaşık 5 yıldır değiştirmeye çalıştıkları özel eğitim alanı olarak değiştirmeye çalışıyordu. Cumhur ittifakı olarak bu alanın plan revizyonuna ciddi bir itirazda bulunmuştuk. Ama CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla özel eğitim alanı olarak değiştirilmesi yönünde bir karar çıkmıştı. Özellikle CHP’nin samimiyetinin test edildiğinin göstergesidir. Kısa süre önce buna benzer bir alan için CHP’lilerin çok ciddi bir tepkisi olmuştu. Kamuya açık bir spor alanı iken, yaklaşık 9 dönümlük bir araziden bahsediyoruz. Buranın hem ekonomik değeri arttı hem de vatandaşın çok rahatlıkla girebileceği bir alan olmaktan çıktı” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın