fbpx
ManşetPolitika

AK Parti İl Başkanı Sürekli’den Elektrik Fabrikası açıklaması: “Sorun kısa sürede çözülecek”

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Özelleştirme İdaresi’nden satın aldığı Tarihi Elektrik Fabrikası’nın onayı için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Sürekli, “Özelleştirme İdaresi’nin ihale mevzuatının yorumlanmasından kaynaklı bir işlem yapıldı. Bu durum kısa sürede düzeltilecektir. Tarihi Elektrik Fabrikası kısa sürede İzmir’e kazandırılacaktır” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ihaleye çıkartılan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş’nin (ADÜAŞ) mülkiyetindeki Konak Umurbey Mahallesi’ndeki fabrika ve arazisi ile ilgili AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’den açıklama geldi.  Başkan Sürekli, Özelleştirme İdaresi’nin son yaptığı işlemin düzeltilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Başkan Sürekli şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği gibi Özelleştirme İdaresi,  Alsancak Limanı’nın karşısında Havagazı Fabrikası’nın yakınında bulunan Konak’taki tarihi elektrik fabrikasının satışı için ihale çıkmıştı. Özel proje alanında kalan ve korunması gereken yapılar içinde bulunan fabrikanın ihalesini İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Grand Plaza Şirketi 35 milyon TL bedel ile satın aldı. ÖİB ihalelerinde ihale şartları yerine getirilse bile son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın oluruyla Cumhurbaşkanlığı makamının onayı gerekiyor.  Özelleştirme İdaresi’nin ihale mevzuatından kaynaklı bir yorumlama nedeniyle dosya geri gönderildi. Böylece, ÖİB ihaleyi onaylamamış oldu.  Grand Plaza, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir şirketidir. Sermayesinin yarısı Büyükşehir, diğer yarısı ise belediye şirketlerden gelen paylarla oluşur. Belediye şirketleri yasal olarak Türk Ticaret Kanunu’na tabidir. Durumu itibariyle de özel bir şirket gibi çalışır. Söz konusu ihale ile alınan elektrik fabrikasında farklı bir şey yapmak zaten mümkün değildir. Tescilli, koruma kurulu tarafından onaylanmış, özel proje alanında kalan bu yapının İzmir’e kazandırılması için elimizden geleni yapacağız. İzmirli hemşerilerimizin de talebinin gerçekleşmesi, burasının etrafındaki yapılarla bütünleşecek şekilde ayağa kaldırılması girişimine destek veriyoruz. Bu konuda Genel Başkan Yardımcımız ve İzmir Milletvekilimiz Sayın Hamza Dağ da yoğun çaba sarf ediyor. Özelleştirme İdaresi’nin son yaptığı işlemin düzeltilmesi ve ihalenin gereğinin yapılarak yapıya bağlı araziyle birlikte Büyükşehir’e tahsisi için Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak da konuyla yakından ilgileniyor. Tarihi yapıların ayağa kaldırılması, tescilli binaların korunması için ilgili bakanlıklarımız da büyük gayret gösteriyor. Ben de şahsen eski bir İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi olarak durum karşısında hassas davranıyorum. Kentimizin önünü açmak, sorunları aşmak gayretiyle tıpkı milletvekilliğim dönemindeki gibi özveriyle yaklaşmaya devam ediyorum”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın