fbpx
GündemManşet

40 günde 26 öğretmen Covid-19 nedeniyle öldü!

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, öğretmenler ve öğrenciler arasında artan koronavirüs vakaları ile öğretmenlerin aşıya erişimde yaşadıkları sorunları değerlendirdi. Karabıyık, “Yüz yüze eğitimin başladığı 2 Mart’tan bu yana 26 öğretmen yaşamını yitirdi” dedi.

’den Libya’ya 150 bin dozluk koronavirüs aşısının gönderileceğinin açıklanması, öğretmenler tarafından sosyal medyada tepkiyle karşılanmıştı. Ülke genelinde artan vaka sayılarıyla birlikte birçok il yüz yüze eğitime ara verirken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz bir karar alınmaması öğretmenleri isyan ettirdi. Vaka artışıyla birlikte yüz yüze eğitimde tehlikeyle karşı karşıya kalan öğretmenlerin aşılama çalışmaları ise yavaş ilerliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasına göre, şu ana kadar öğretmenlerin sadece yüzde 10’u aşılanmış durumda.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Lale Karabıyık, yazılı basın açıklaması yaparak öğretmenler ve öğrenciler arasında artan vakalarına ve öğretmenlerin aşıya erişimde yaşadıkları sorunlara değindi. Yüz yüze eğitimin başladığı 2 Mart’tan beri 26 öğretmenin yaşamını yitirdiğini belirten Karabıyık, köy okullarında çalışan öğretmenlerin birçoğunun asgari ücretin dahi aşağısında çalışan ücretli öğretmenlerden olduğunu ve bunların aşılanacak öğretmenler kategorisine alınmadığını söyledi. Karabıyık’ın açıklamaları şöyle:

ÖĞRETMENLERİN SADECE YÜZDE 10’U AŞILANDI

24 Şubat’ta koronavirüs aşısı olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, aynı günlerde öğretmenlerin aşılanma sürecinin başladığını müjdelemesine rağmen, aradan geçen neredeyse 50 günde, 1 milyonu aşkın öğretmenden sadece yüzde 10’unun aşılandığını yine kendisi açıkladı. Bu beyan, öğretmenlerin aşılanmasında yaşanan başarısızlığın itirafı niteliğindedir. Ayrıca öğretmenlerin aşılanmadan yüz yüze eğitim ve sınavlarda riske atıldığının göstergesidir. Bu süreçte ayrıca, köy okulu öğretmenlerinin birçoğu asgari ücretin dahi çok altında çalıştırılan ücretli öğretmenlerden oluşması sebebiyle aşılanacak öğretmenler kategorisine alınmadı. Okullarda bulunan öğretmenler dışındaki eğitim emekçilerinin takviminde adı dahi geçmedi.

“2 MART’TAN BUGÜNE KADAR 26 ÖĞRETMEN YAŞAMINI YİTİRDİ”

Covid-19’a yakalanan öğretmenler, ‘Önlemler ciddiyetsiz. Salgında yalnız bırakıldık, düzenli test ve aşı istiyoruz’ diyor; ancak bu yaşanan sorunlar görmezden gelinerek okullarda ciddi önlemler alınmadı, test yapılmasına başlanmadı. Bu nedenle, herkes için en güvenli çatı olması gereken okullar salgın yayılımında büyük risk taşımaya devam ediyor. Ülke genelinde artan vaka sayılarına rağmen devam eden yüz yüze eğitim ve yüz yüze sınavlar nedeniyle, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kapanan okul, sınıf, koronavirüse yakalanan öğretmen ve öğrenci haberleri almaya devam ediyoruz. Yüz yüze eğitimin başladığı 2 Mart’tan bu yana yaklaşık 26 öğretmenin hayatını kaybettiğini biliyoruz. Öğretmenlerimiz canı pahasına yüz yüze eğitime devam ederken, aşılanma sürecinin de vakit kaybetmeden tamamlanması gerekiyor. Öğretmenlerimizin öğrencilerine, öğrencilerimizin sınıflarına ve arkadaşlarına, öğretmenlerine kavuşmasını hepimiz isteriz; ancak bunu sağlamak için alınması gereken tedbir ve önlemleri dikkate almak önceliğimiz olmalıdır.” (ANKA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın