fbpx
ÇevreManşet

3 bin yıllık antik kent liman yapımı için yok edilecek!

İzmir ’da yeni yapılacak liman için Kyme antik kenti belirlenirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı liman için hazırlanan planını yılın son gününde onayladı.

Geçen yıl arkeolojik niteliği birinci dereceden üçüncü dereceye düşürülen antik kentin önemli bir kısmı yapılacak olan limanla birlikte yok olacak.

31 Aralık 2020 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Liman Amaçlı 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve  Üçüncü Derece Arkelojik Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım Planı 29 Ocak 2021’e kadar askıda kalacak.

Çevre örgütleri projeyi protesto ederek uyarılarda bulunmuş, bir dönem Kyme Kazı Heyeti’nde görev yapan Arkeolog Nuray Pehlivan, projenin Nemport Şirketi’nin liman kapasitesini artırabilmesi için hazırlandığını belirterek, ”Bu, Kyme için katliam demektir” ifadelerini kullanmıştı. Pehlivan, kurulun, antik kentin arkeolojik sit niteliğini üçüncü dereceye düşürmesine de tepki göstermişti.

Kyme, Kuzey ’dan gelen halklar tarafından M.Ö. 11. Yüzyıl’ın ortalarında kurulmuş en büyük Aiolis kentiydi. Arkeolojik bulgular Kyme’nin arkaik dönemde sikke basan ilk şehirlerden olduğunu ve ekonomik açıdan çok geliştiğini ortaya çıkarmıştı. Tarım ve deniz ticareti ile güçlenen Kyme 30’a yakın kentin metropolisiydi. Kyme’nin ünlü krallarından biri Agammemnon’du. 

1874 yılında ortaya çıkarılan antik kentteki bazı yazıt ve heykeller 1881’de ’daki Louvre Museum’a, takı, mücevherat ve seramik eserler 1876’da ’deki British Museum’a kaçırılmıştı. Kazı çalışmaları devam eden ören yerinde bulunan eserlerin çoğu İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Ören yeri birinci derecede arkeolojik sit alanıydı. İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu, 28 Mart 2019 tarihinde, 2253 sayılı kararla antik kentin liman inşaatı sahasında kalan kısmının niteliğini üçüncü derece sit alanına düşürmüştü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın